telefon Zadzwoń: (+48) 731 870 850 dostawaDarmowa dostawa w Polsce od 250 zł
 
 
O czym przeczytasz na Cotton Stories?
Sprawdź, czego możesz dowiedzieć się o dzianinach Cotton Stories. Zyskaj wiedzę na temat produktów, które oferujemy, poznaj nowinki lub znajdź wzór do szycia, którego potrzebujesz.

Dzianina ściągaczowa - czym się charakteryzuje? Co można uszyć z tego materiału?

Dzianina ściągaczowa - czym się charakteryzuje? Co można uszyć z tego materiału?

Dzianina ściągaczowa jest jednym z popularniejszych materiałów. Dzięki swojej elastyczności nadaje się do różnych projektów. Czym charakteryzuje się dzianina ściągaczowa i do czego można ją wykorzystać? Dzianina ściągaczowa jest bardzo lubiana przez klientów. Jest to materiał miękki i elastyczny, który dopasowuje się do sylwetki osoby, która nosi dane ubranie. Jakie są zalety tej dzianiny?

Dzianina ściągaczowa - najważniejsze cechy materiału

Dzianina ściągaczowa to klasyczna dzianina, która ze względu na sposób produkcji jest bardziej elastyczna. Często dziania ta zawiera też w sobie różne domieszki elastanu - włókna syntetycznego, które dodatkowo zwiększa rozciągliwość materiału. Mimo tego, że dzianina potrafi dopasować się do różnego kształtu, to potrafi też wracać do swojej formy. Dzianina ściągaczowa rzadziej będzie więc przybierała nieestetyczne wybrzuszenia np. na ramionach, łokciach czy kolanach. Dzięki temu możemy cieszyć się ubraniem zdecydowanie dłużej.

Zazwyczaj dzianina ściągaczowa wykonana jest z bawełny i to przy dużym składzie, bo zazwyczaj przekraczającym 90 procent. Pozostałe kilka procent stanowi elastan. Rzadziej spotyka się dzianiny z włókien sztucznych, jak wiskoza.

Dzianina ściągaczowa - do jakich ubrań najbardziej się nadaje?

Dzianina ściągaczowa wykorzystywana jest najczęściej do ubrań, w których najbardziej kluczową cechą jest elastyczność. Z kolekcji zimowej będą to przede wszystkim czapki, kominy, getry i golfy. Dzianina ta pojawia się też w bluzkach i sukienkach - zwłaszcza w dopasowanych krojach, tak zwanych tubach czy bodycon. Często wykorzystywana jest jako materiał do wykańczania brzegów odzieży domowej - zwykle ściągaczy dresów (przy kostkach i w pasie) czy bluz (głównie przy nadgarstkach). Dzięki temu ubranie ładnie się układa, ale też zatrzymuje ciepło, co jest bardzo istotne zwłaszcza w chłodniejsze dni. Elastyczność dzianiny ściągaczowej może być różna, dlatego nadaje się do różnych rodzajów ubrań. Dzianina ta jest często łączona jest z dresówką, czy welurem.

Dzianina ściągaczowa - na co zwracać uwagę przy zakupie?

Dzianina ściągaczowa zwykle występuje w formie rękawa i tak często jest sprzedawana w sklepach z tkaninami. Przy wyborze materiału warto (poza ceną czy wyglądem) kierować się także certyfikatami. Najbardziej wartościowy jest certyfikat OEKO-TEX, który jest wydawany materiałom o najwyższej jakości i trwałości. Podczas szycia dzianiny ściągaczowej należy korzystać z igły do dżerseju. Osoby początkujące powinny też pamiętać, by ściągacz wykrajać o parę centymetrów mniejszy niż stanowi to obwód np. nadgarstka, kostki czy głowy - materiał się rozciągnie i będzie dokładnie przylegał. Dzianinę ściągaczową należy prać w temperaturze 30-40 stopni Celsjusza.

Rodzaje dzianin - z czym połączyć dzianinę ściągaczową?

Bardzo popularną dzianiną jest dresówka pętelkowa o średniej grubości, która z wierzchu jest gładka, a od spodu jest wykończona drobnymi pętelkami. Druga dresówka, tym razem drapana, jest materiałem grubszym o gładkim przodzie i spodzie z wydrapanymi pętelkami, które są bardzo miękkie i przyjemne w dotyku. Dzianina ta jest też cięższa od pętelkowej. Trzecią najpopularniejszą dzianiną jest single jersey, wyrabiany z cienkiej przędzy jest zdecydowanie cieńszy od dresówek, dlatego nadaje się np. do szycia zwiewnych sukienek. W zależności od gramatury dzianiny, jersey może się falować na brzegu lub nie - im wyższa gramatura, tym mniej się roluje.  

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl