telefon Zadzwoń: (+48) 731 870 850 dostawaDarmowa dostawa w Polsce od 250 zł
 
 
O czym przeczytasz na Cotton Stories?
Sprawdź, czego możesz dowiedzieć się o dzianinach Cotton Stories. Zyskaj wiedzę na temat produktów, które oferujemy, poznaj nowinki lub znajdź wzór do szycia, którego potrzebujesz.

Dzianina z włókna sztucznego – czy to w ogóle można nazwać dzianiną?

Dzianina z włókna sztucznego – czy to w ogóle można nazwać dzianiną?

Dzianina to jeden z najbardziej wygodnych i lubianych materiałów. Dzianiny wykorzystywane są głównie w ubraniach jesienno-zimowych oraz w odzieży domowej; są miękkie, komfortowe i elastyczne. Czy dzianina w 100 procentach jest pochodzenia naturalnego? Jakie domieszki włókien występują w dzianinach?

Chociaż określenie „dzianina” i „tkanina” są używane wymiennie, to w rzeczywistości oznaczają one dwa różne rodzaje materiałów. Dzianinę można podzielić ze względu na rodzaj splotu, jak i materiał, z którego jest wytworzona. Co warto wiedzieć na ten temat?

Dzianina i tkanina – czym się różnią? 

Główna różnica, która oddziela tkaniny od dzianin, jest związana z metodą splątania nitek. Dzianina jest dziana pojedynczą przędzą, która tworzy prostopadłe do siebie oczka. Tkanina jest natomiast produkowana z dwóch nitek tkanych na krzyż. Dodatkowo materiały podzielone są pod względem splotu, który został zastosowany w produkcji. W tym przypadku dzianina dzieli się na rządkową i kolumienkową. 

Dzianina rządkowa powstaje zwykle z jednej nitki, która tworzy oczka sama ze sobą i przez co jest bardzo rozciągliwa. Do dzianiny rządkowej zaliczamy jersey, dzianinę ściągaczową i dzianinę swetrową. 

Dzianina kolumienkowa zawiera więcej nitek, które razem tworzą łańcuch oczek, dzięki czemu są mniej podatne na rozprucie, ale rozciągają się tylko w jednym kierunku. Do tych dzianin zaliczany jest tiul i trykot. 

Dzianina różni się też pod kątem rodzaju włókien, które zostały użyte do stworzenia materiału. Wyróżniamy więc włókna naturalne (bawełnę, len, jedwab, wełnę); włókna sztuczne – które powstały na bazie naturalnego produktu (wiskoza, modal) oraz włókna syntetyczne – powstałe w całości w laboratoriach (spandex, lycra, polar, poliamid, sztuczne futra, flausz). Czy dzianina zawsze wykonana jest z naturalnych włókien?

Dzianina z włókna sztucznego – jakie dzianiny mają dodatki sztucznych nitek?

Poza tym trudno znaleźć dzianinę, która nie będzie posiadała nawet niewielkiego dodatku syntetycznego włókna, jakim jest elastan. Dzięki temu dzianina jest elastyczna – może się rozciągać, a tym samym lepiej przylega do ciała. Dzięki elastanowi dzianina nie ulega tak szybko odkształceniom i nieestetycznym „wybrzuszeniom” na przykład w łokciach, kolanach czy na ramionach. 

Tkanina polarowa - dzianina w 100% syntetyczna

Najbardziej znaną dzianiną syntetyczną jest natomiast polar. Materiał ten wykonany jest w całości z poliestru, czyli nitki wytworzonej całkowicie sztucznie. Polar jest miękki i ciepły, jednak niezbyt dobrze przepuszcza powietrze. Zwykle polar wykorzystuje się do odzieży sportowej lub zimowej, jako ocieplacz do kurtki czy płaszcza.

Welur i aksmait - popularne tkaniny sztuczne

Welur, aksamit, velvet - dzianiny i materiały, które zyskują na popularności, są jednak materiałami sztucznymi. Owszem są wytrzymałe, uniwersalne, znajdują szerokie zastosowanie. Należą one do rodzaju tkanin pluszowych, albowiem mają delikatną okrywę. Aksamit posiada meszek o długości do 3 mm. Nieco cieńszą tkaniną jest welur. Skład tego typu tkanin, podobnie jak i polaru, jest mieszanką sztucznych nitek. 

Dzianiny naturalne, często mylnie uznawane za sztuczne

Jedną z dzianin z włókna, które bywa uznawane za sztuczne, a nim nie jest to dzianina wiskozowa. Materiał ten charakteryzuje się tym, że bardziej przepuszcza powietrze i ma większą zdolność do wchłaniania wilgoci. Dzianina wiskozowa często wybierana jest do produkcji bluzek, spódnic czy sukienek. Problematyczną kwestią w przypadku tej dzianiny jest to, że jest bardziej podatna na odkształcenia, a więc nie jest tak sprężysta jak dzianina naturalna z niewielkim dodatkiem elastanu, a tym samym ubranie nie będzie tak trwałe. 

Dzianina single jersey powstaje najczęściej z bawełny z elastanem lub wiskozy z elastanem. Materiał często wykorzystywany jest do spódnic i sukienek, charakteryzując się tym, że prawa i lewa strona dzianiny nieco się różni. Dzianina single jersey słabiej rozciąga się wzdłuż, ale dobrze wszerz. Także dzianina ściągaczowa najczęściej spotykana jest w wersji z bawełną lub wiskozą. Jest to dzianina gęsta i bardzo elastyczna, wykorzystywana np. w czapkach czy bluzach, jako ściągacze przy ramionach lub w talii.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl