telefon Zadzwoń: (+48) 731 870 850 dostawaDarmowa dostawa w Polsce od 250 zł
 
 
O czym przeczytasz na Cotton Stories?
Sprawdź, czego możesz dowiedzieć się o dzianinach Cotton Stories. Zyskaj wiedzę na temat produktów, które oferujemy, poznaj nowinki lub znajdź wzór do szycia, którego potrzebujesz.

Porady, które zdecydowanie ułatwią Ci szycie

Porady, które zdecydowanie ułatwią Ci szycie

Młode matki i emerytki, dojrzałe kobiety i małe dziewczynki. A nawet panowie! Coraz więcej osób wróciło do szycia lub zaczyna przygodę z szyciem. I to nie dlatego, że nie mamy w co się ubrać, tylko dlatego, że szycie jest po prostu fajne. Szycie wciąga, tak jak wciąga każda forma tworzenia, a przy tym daje niezwykłą satysfakcję. 

Szycie należy do tego rodzaju robótek, które wymagają nieco talentu i pracowitości. Nie mniej jednak przy wdrożeniu w życie kilku porad szycie stanie się łatwiejsze i zdecydowanie bardziej przyjemne. 

Jeżeli kupujesz tanio, kupujesz dwa razy

Niestety to powiedzenie jest bardzo prawdziwe w przypadku urządzeń, przyrządów i materiałów, z których szyjemy. Jeśli to możliwe, staraj się nie kupować bezimiennej maszyny do szycia od dyskonta. Praca na dobrej, sprawdzanej marce maszyn do szycia to prawdziwa przyjemność. Nie ma nic bardziej irytującego niż ciągłe plątanie się nici, łamanie igły lub zrywanie nitki. Jeśli chodzi o same nici, proszę nie sięgać po tzw. zestawy do szycia.  Nici w tych zestawach służą raczej do małych robótek igłą niż szycia porządnych rzeczy, które mają służyć przez lata. 

Stosuj nożyczki wyłącznie do tkanin i dzianin

Tkaniny tnij wyłącznie za pomocą zakrzywionych typowych nożyczek do tkanin tak, aby warstwy tkaniny się nie przesuwały. Używaj nożyczek tylko do tkanin, a nie do papieru. Dobrze wykrojone warstwy tkanin dużo łatwiej zszyć. Wszystkie prace związane z cięciem takich samych elementów wykonuj w tym samym czasie. Jeśli szycie wymaga 2-3 sztuk tego samego rozmiaru, wytnij je jednocześnie z wielokrotnie złożonej tkaniny.

W ten sposób nie musisz tracić czasu na ciągłe mierzenie elementów. W niektórych przypadkach warto użyć krajarki obrotowej wraz z linijką i matą do cięcia. Przy ich pomocy możesz szybko i łatwo wyciąć kwadratowe kawałki materiału. Prasowanie ułatwia pracę. Nawet jeśli prasowanie na pierwszy rzut oka wydaje się dodatkowym wysiłkiem, znacznie ułatwia wiele kroków w szyciu. Dzięki zaprasowanym kantom i gładkiej tkaninie można dokładniej szyć brzegi tkaniny.

Dobrze dobierz igły i długość szwu

Z reguły im cieńszy materiał, tym cieńsza powinna być igła maszyny do szycia i na odwrót. Numer na opakowaniu igły wskazuje grubość – używaj igły 70G do cienkich materiałów, 80–90 do gładkich tkanin bawełnianych i igły 100–110 do grubego jeansu. Do szycia jeansu służą specjalne igły. Podobnie do tkanin z dzianiny oraz innych tkanin elastycznych. Niewłaściwe dobranie igły do grubości czy rodzaju materiału powoduje marszczenie ściegu bądź niedociąganie szwu. Regulacja długości ściegu w maszynie służy do ustawienia tempa szycia. Jeśli normalna długość ściegu to 2 lub 2,5, można zwiększyć ją do 3 lub 3,5, aby szybciej skończyć robótkę. Kiedy wydłużasz długość ściegu, w zasadzie zwiększasz ilość materiału podawanego pod stopkę w czasie, gdy igła wykonuje cykl. Należy jednak pamiętać, że długość ściegu decyduje o jego trwałości. Jeśli naprawdę potrzebujesz mocnego szwu, staraj się, aby długość ściegu nie była zbyt długa. 

Szpilki przypinaj w poprzek

Aby ułatwić siebie pracę i uniknąć fastrygi łącz kilka warstw materiału za pomocą cienkich szpilek i przypnij je wzdłuż krawędzi materiału, aby łatwo je usunąć podczas szycia. Nie należy jednak szyć na igłach "po szpilkach" ponieważ igła maszyny do szycia może się złamać. Alternatywą dla szpilek są klipsy do tkanin, które sprawdzają się szczególnie przy grubych warstwach materiału.

Przygotuj odpowiednio swoje miejsce pracy

Wygodna i przestronna przestrzeń robocza sprawia, że szycie stanie się łatwiejsze i szybsze. Dużo lepiej pracuje się, gdy masz wszystko pod ręką. Dużym wsparciem jest także obrotowe krzesło, które ułatwia poruszanie się w obrębie miejsca pracy bez potrzeby ciągłego wstawania. Ale najistotniejszą rzeczą, jaka ułatwi wam szycie, jest czysta, dobrze naoliwiona maszyna we współpracy, z którą wyczarujecie cuda. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl