telefon Zadzwoń: (+48) 731 870 850 dostawaDarmowa dostawa w Polsce od 250 zł
 
 
O czym przeczytasz na Cotton Stories?
Sprawdź, czego możesz dowiedzieć się o dzianinach Cotton Stories. Zyskaj wiedzę na temat produktów, które oferujemy, poznaj nowinki lub znajdź wzór do szycia, którego potrzebujesz.

Wiskoza - co można z niej uszyć?

Wiskoza - co można z niej uszyć?

Kupując ubranie, bardzo często na jego metce dostrzeżemy informację, że jest uszyte z wiskozy w 100% lub wiskoza jest jedną ze składowych tkanin owej sukienki, lub spodni. Sprawdźmy, czym dokładnie ona jest? Co możemy uszyć z wiskozy oraz jakie są jej zalety i wady? Jak możemy pielęgnować ubrania z materiału wiskozowego, aby długo w nich chodzić?

Wiskoza, czyli co to dokładnie jest?

Wiskoza to inaczej włókno wiskozowe. Materiał jest klasyfikowany jako sztuczny i jest zrobiony z włókien, które powstały wskutek obróbki chemicznej celulozy. Wiskoza pierwotnie ma konsystencję zbliżoną do miodu, a do uzyskania włókien wiskozy potrzebna jest dalsza obróbka, która polega na przepuszczeniu masy przez drobną dyszę, a w następnej kolejności poddanie jej (masy) pod działanie kwasu siarkowego. Na samym końcu całego procesu powstaje wiskoza, jako materiał. Ubrania z wiskozy dość często występują na sklepowych półkach, jednak sam materiał budzi sporo wątpliwości. Dużym plusem wiskozy jest jej uniwersalne zastosowanie oraz cena.

Szyjemy z wiskozy - co można z niej przygotować?

Wiskoza jest świetnym materiałem, który bardzo dobrze imituje bawełnę, jedwab lub wełnę. Oprócz tego potrafi być ciepła i puszysta, ale również śliska i chłodna. Jest materiałem, który oddycha porównywalnie do lnu. Z wiskozy można uszyć całe ubrania lub dodatki do nich. Najlepszą porą roku dla ubrań z materiału wiskozowego jest lato. Zwiewna sukienka lub koszula, uszyta z wiskozy, sprawią, że nawet w upalne dni, nasze ciało będzie oddychać, a my się nie przegrzejemy. 

Z tkaniny wiskozowej możemy uszyć:

- koszule,

- sukienkę,

- spódnice,

- cienkie spodnie,

- piżamę damska

Wybierając wiskozę jako materiał, z którego chcemy uszyć ubrania, powinniśmy pamiętać, że ubrania powinno być opływające naszą sylwetkę, co wynika z faktu, że wiskoza jako materiał źle trzyma formę.

Zalety i wady wiskozy

Jak wszystko, tkanina wiskozowa ma swoje plusy i minusy. Zacznijmy od plusów.

- wiskoza jest materiałem bardzo przyjemnym w kontakcie z naszą skórą, jest przewiewna i lekka,

- jest higroskopijny, co oznacza, że dobrze odprowadza pot,

- wiskoza jest materiałem tanim i łatwo dostępnym,

- materiał wiskozowy nie powinien powodować alergii.

 

Minusy tkaniny wiskozowej:

- ubrania z wiskozy łatwo się gniotą,

- pomimo że wiskoza nie uczula, to jednak łatwo przyciąga kurz,

- nieduża ilość wilgoci może doprowadzić do pojawienia się pleśni na tkaninie,

- wiskoza jest wrażliwa na duże temperatury, co oznacza trudności w pielęgnacji,

- materiał wiskozowy łatwo się elektryzuje.

Jak widać, materiał wiskozowy ma sporą liczbę zalet, ale również wad. Jednak pomimo swoich wad cieszy się on dość dużą popularnością. My, szyjąc lub kupując ubranie z wiskozy, powinniśmy pamiętać o paru zasadach, które pomogą nam utrzymać je w dobrej kondycji.

Ubrania z wiskozy i ich pielęgnacja

Prasując materiał wiskozowy, pamiętajmy, że nie lubi on dużych temperatur, co oznacza, że ustawienie na żelazku dużej temperatury odpada. Ubrania z wiskozy, najlepiej prasować na lewej stronie (dzięki czemu nie będzie efektu świecenia się) oraz w optymalnej temperaturze od 90 do 120 stopni. Włókna wiskozy, są również podatne na gniecenie, co oznacza, że przechowując ubranie z materiału wiskozowego w szafie, nie powinniśmy przygniatać go dużą ilością, ciężkich ciuchów. Zasady te dotyczą tkaniny w 100% wiskozowej, na rynku występują również mieszanki, np.: wiskozy z elastanem. W takim przypadku bezwzględnie powinniśmy dostosować się do tego, co jest napisane na metce w kwestii temperatury prania i prasowania.

Jak widać, wiskoza ma szerokie zastosowanie w garderobie męskiej oraz damskiej. Spodnie, spódnice, koszule lub zwiewne sukienki, to wszystko możemy uszyć z materiału wiskozowego. Ubrania z wiskozy będą lekkie i oddychające. Jedynymi minusami materiały jest jego pielęgnacja, na którą musimy poświęcić więcej czasu oraz odpowiedni sposób przechowywania ubrań.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl